Jak to mawiały nasze babcie i mawiają pewnie Nasze mamy i my będziemy to kiedyś powtarzać Naszym dzieciom – rosół to najlepsze na wszystko lekarstwo. Stosując się do tego postanowiłam takowy przyrządzić tak jak robi się to w moim domu od lat. Zapraszam:-)

Składniki:

· 4 skrzydełka z kurczaka(może też być np. kawałek wołowego rozbratel)

· 2 duże marchewki

· 2 średnie pietruszki

· ½ średniej wielkości selera (może być nawet mniej, zależy jak lubimy)

· 5 cm pora (jasna część)

· ½ małej kapusty włoskiej (niekoniecznie)

· 1 łyżka płaska soli

· 1 łyżka płaska Vegety

· 4-5 litrów wody

Do garnka wlewamy wodę, solimy i dajemy Vegetę. Jak zacznie się gotować wrzucamy warzywa (bez kapusty). Gotujemy ok. 30 min na małym ogniu. Dodajemy mięso(jeśli wołowe to gotujemy od razu z jarzynami) i kapustę i gotujemy kolejne 25 min na malutkim ogniu. Jeśli woda się wygotowuje, dolewamy. Doprawiamy do smaku. Skrzydełka są mięsem, które najszybciej się gotuje, więc je wyciągamy, kapustę również, możemy jeszcze pogotować nasz rosołek przez kilka kolejnych minut. Cały rosołek musi się gotować ok. 1,5 do 2 godzin. Odcedzamy szumowiny i podajemy z makaronem.
image

Smacznego:-)!

PS Jeśli nie wiemy co zrobić z jarzynką, a nie chcemy jej jeść pod taką postacią ugotowaną, to zachęcam do zrobienia z niej sałatki jarzynowej, która będzie smakować przepysznie, gdyż te warzywa przejdą smakiem rosołku

PS na bazie tego rosołu możemy zrobić inne zupy, tj. pomidorowa, ogórkowa i co kto lubi.